اطلاعیه
قیمت های آیفون 11 تیرماه 97
همانطور که کاربران گرامی اطلاع دارند در حال حاضر دلاری به عنوان دلار دولتی اعلام می شود با قیمت 4200 تومان که برای واردات قانونی اختصاص داده می شود ، بحثی درباره اختصاص این دلار به چه شرکت یا اشخاصی و چه روش هایی نداریم
اما فعلا یک نرخ به اسم دلار دولتی 4200 و یک نرخ آزاد که بالای 8000 تومان است وجود دارد
طبق صحبت مسئولین حدودا از ابتدای سال 97 این ارز دولتی به وارد کننده ها اختصاص داده شده است و شرکت های وارد کننده موظف بوده اند که آیفون ها را با ارز دولتی محاسبه و روانه بازار تلفن همراه کنند.
نکته حائز اهمیت این است که تا قبل از تیرماه شما امکان خرید آیفون با ارز دولتی را نداشته و تماما محصولات داخل بازار با ارز آزاد محاسبه و به فروش میرسید .
این روند تا جایی ادامه پیدا می کند که اعتراض خریداران آیفون را به دنبال دارد و این اعتراضات شدت گرفته و باعث التهاب و جدی تر شدن این تخلف محاسباتی می شود و مسئولین بعد از حدود 3 ماه به این قضیه ورود می کنند ، نمونه آن لیست شرکت هایی که ارز دولتی دریافت کردند از طرف وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شد
ما در این بحث به نوع تخلف احتمالی یا چگونگی سواستفاده احتمالی برخی شرکت ها نمی پردازیم
مشکل جدید ایجاد آیفون دو نرخی است که از دیروز در بازار تلفن همراه بوجود آمده است
در حال حاضر اگر کمی تحقیق کنیم یا در بازارهای فعال آیفون حاضر شویم متوجه این موضوع می شویم که یک آیفون دو نرخ دارد ، آیفون با دلار دولتی و آیفون با دلار آزاد!
در کل محصول قابل عرضه در بازار به اندازه کافی نیست و کمبود محصولات برای فروش در بازار حس می شود .
خوب نکته بسیار مهم عدم در دسترس بودن آیفون با ارز دولتی است
شرکت هایی که مدعی حفظ آرامش بازار هستند تا امروز که نظارتی نبود با سود های بالا و غیر متعارف محصولات را به فروش می رساندند و در حال حاضر بعد از احساس خطر از نظارت و بازرسی های دولتی با شرایط خاص شروع به فروش تلفن همراه با ارز دولتی می کنند.
جالب اینجاست که شرکت وارد کننده که مسئول حفظ موجودی بازار است در طول روز در ساعات مشخصی اعلام به فروش تکی محصولات آیفون می کند که بر فرض اینکه آیفون را به دست خریدار نهایی با ارز دولتی برساند. هیاهوی خرید از این شرکت ها کاملا نشان میدهد صف های درست شده همان دلال های معروف هر صنف هستند که به دنبال اختلاف سود ارز دولتی و آزاد هستند ، شاید به تعداد انگشتان دست هم مصرف کننده واقعی پیدا نشود .
از شرکت هایی هم که فعالیت خود را بعد از شروع بازرسی تعطیل کردند و گویی همچین شرکتی وجود خارجی نداشته است هم می گذریم
یک روز دلال ها در صف ارز دولتی و سکه بودند امروز در صف خرید آیفون !
همانطور که با فروش ارز و سکه با قیمت دولتی ، قیمت آزاد محار نشد و مشتری نهایی هیچ گاه رنگ قیمت دولتی را ندید ، با سیاست امروز ، مشتری نهایی خرید تلفن همراه هم محصول را با ارز دولتی به راحتی نمیبیند.